Найважливіші софт-скілз у дітей

Найважливіші софт-скілз у дітей

У житті, окрім вміння розв’язувати нестандартні олімпіадні задачі, важливо мати й інші навички, які зараз називають “м’якими”. Про них багато говорять, і я перерахую деякі софт-скілз, які, на мою думку, є важливими.

♻️Нетоксична комунікація

Здатність спілкуватися з людьми без оцінок і без критики їх зовнішності. Нам потрібно уникати оцінювання людей. Найпростіші правила нетоксичної комунікації:

✔️Говорити про себе “я-повідомленнями”, але це не стосується фрази “Я б на твоєму місці” 🤷‍♂️.
✔️Критикувати потрібно вчинки, а не якості й здібності особистості.
✔️Утримуватися від оцінок “добре/ погано”. Їх неможливо уникнути повністю, але, принаймні, не висловлюйте непрошені оцінки.

Цьому можна навчитися з дитинства й використовувати нетоксичну комунікацію в родині, школі й дорослому житті. Навчіться розуміти себе й співпереживати іншим людям.

🦋Емпатія

Здатність розуміти, що відчуває інша людина. Всі народжуються з різним рівнем емпатії: хтось має проблеми з цим, хтось відчуває краще. Але цьому можна навчитися і виховати в собі. Спостерігайте за своїми емоціями та емоціями інших людей. Аналізуйте, з чим вони пов’язані і як вони впливають на оточення.

Для розвитку емпатії у дітей корисними будуть моделювання ситуацій у кіно, літературі та мультфільмах. Попросіть їх подумати, що відчуває герой, чому він діє саме так, яка його мотивація. Ставити себе на місце і думати, що відчуває інша людина, є корисним. Багато проблем у житті виникає через недостатню емпатію.

🚧Особисті межі

Емпатія важлива, але важливіше відчувати чужі та свої власні межі. Я можу співчувати людині, але я не зобов’язана шкодити собі, щоб допомогти їй. Тому що це може погіршити стан і мені, і людині. Важливо вміти поважати чужі межі і захищати свої.

🆘Самопоміч

Всім іноді буває погано і сумно. Емоції не можна пригнічувати у собі або ігнорувати їх. Важливо приймати почуття, жити ними та допомагати собі впоратися з емоціями. Якщо вам або вашій дитині погано, болить і образливо, не відсахуйтесь від цього. Вивчайте, аналізуйте і знаходьте комфортний емоційний рівень. І не бійтеся звертатися за допомогою до інших людей, якщо самостійно не справляєтесь.

📡Комунікація і софт-скілз

Вміння домовлятися і працювати в команді вважаються найпопулярнішими м’якими навичками. Мені здається, що це вміння формується з усіх попередніх пунктів. Якщо ми вміємо розуміти, що відчуває інша людина, вміємо екологічно спілкуватися з нею і не порушувати її особисті межі, то ймовірно, у вас вийде успішна комунікація без додаткових зусиль.

Мені здавалося, що м’які навички є корисними у будь-якому суспільстві, але виявилося, що в різних країнах люди віддають перевагу різним софт-скілз:

Японія наголошує на тому, щоб бути стриманим і ввічливим у спілкуванні з іншими людьми. Це пов’язано з культурою країни, де повага до старших й ієрархія мають велике значення.

Китай, навпаки, часто цінує більш екстравертні особистості, які вміють добре продавати себе і переконувати інших людей. Також важливо вміти знаходити спільну мову з людьми різних культур і національностей.

Німеччина зазвичай наголошує на точності, надійності та відповідальності. Важливо чітко і ясно висловлювати свої думки і діяти організовано і систематично.

Індія часто цінує лідерські якості, а також вміння знаходити компроміси та вирішувати конфлікти. Також важливо вміти працювати в команді та бути гнучким у відношенні до змін.

Бразилія зазвичай наголошує на емоційній відкритості, вмінні встановлювати особисті зв’язки і будувати довірливі стосунки з іншими людьми. Також важливо вміти знаходити компроміси та бути готовим до змін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *